8/31/2011

Разгледница од Фурка

Овој месец десетина дена ги полнев батериите, се разладував и фаќав боја во Фурка во Грција.

Освен батериите, полнев и очи гледајќи сукуленти и кактуси кои ги имаше таму насекаде и во голем број. Најзастапени беа сукулентите од видот Agave americana, кои привлекуваа внимание со својата големина и атрактивност.

Дел од тоа што имав можност да го видам, пренесено преку објективот на фотоапаратот изгледаше вака…

Photobucket

Photobucket

Photobucket

Photobucket

Photobucket

КАКТУСАРНИЦА фото на денот

Photobucket

8/30/2011

Верче Пандиловска со нејзиниот Кактус

Од пред некој ден и Верче Пандиловска има Кактус. Со него успешно настапила на 18-то издание на фестивалот Охридски трубадури каде во поп-вечерта го освоила второто место од жирито...честитки до Верче! :-)

Кликнете врз кактусот и уживајте во латино ритамот на Кактусот на Верче...убав ден!

Photobucket

Честит Рамазан Бајрам на сите верници од исламска вероисповед!

КАКТУСАРНИЦА фото на денот

Photobucket

8/12/2011

Воајер во Тројан

Во рубриката Воајер вечерва ја објавувам оваа фотографија, која ја направив во мај оваа година додека престојував во Тројан во соседна Бугарија.

Шетајќи низ центарот на градот, меѓу другите интересни работи, моето внимание и објективот на фотоапаратот го привлече и една тераса која беше украсена со неколку кактуси и други цвеќиња...

Photobucket

КАКТУСАРНИЦА фото на денот

Photobucket

8/10/2011

Сапун Алое

Aloe maculata (Алое макулата) потекнува од Јужна Африка и е еден од најраспространетите видови на сукуленти од родот Aloe. Порано се нарекувал Aloe saponaria, име кое и денес сеуште често се користи. Кај народот е познат и како Soap Aloe, бидејќи сокот од неговите листови во некои култури се користи како замена на сапун.

Сукулент на денот 222/11 е...

Aloe maculata

Photobucket

Фамилија: Asphodelaceae
Род: Aloe
Вид: A. maculata
Народнo имe: Soap Aloe, Zebra Aloe, African Aloe
Синоним/и: Aloe latifolia, Aloe saponaria var. saponaria, Aloe saponaria var. ficksburgensis, Aloe saponaria var. brachyphylla, Aloe leptophylla, Aloe leptophylla var. stenophylla, Aloe umbellata, Aloe saponaria var. latifolia, Aloe saponaria, Aloe perfoliata var. saponaria, Aloe perfoliata var. lambda, Aloe perfoliata var. theta, Aloe maculosa, Aloe disticha, Aloe maculata
Потекло: Јужна Африка
Боја на цветот: Црвена, црвено-потокалова, портокалова и жолта
Сезона на цветање: Пролет-лето, но може да цвета и во есен и зима, односно континуирано во текот на целата година
Висина: до 45 cm
Дијаметар: до 40 cm

Photobucket

Одгледување:
Се одгледува во супстрат со добра дренажа, на места изложени на директно сонце или во блага сенка. Билките кои се одгледуваат во блага сенка изгледаат поздрави и посочни. Овој сукулент е многу отпоред на суша. Во периодот кога расте, се полева редовно, но умерено. За да се инцира цветањето, просечната температура на која се препорачува да се чува во зима е околу 10°C. Супстратот во овој период се одржува сув. Доколу се чува во потопли простории се полева само повремено со мала количина на вода. Може да толерира температури до -2°C. Под таа температура може да дојде до оштетување на листовите.

Photobucket

Размножување:
Се размножува со семе и со израстоци (Ако се проголта, семето може да биде отровно)

Надворешен линк: Овде

Спротивно од Aloe vera, сокот од листовите на Aloe maculata не треба да се користи на рани, бидејќи може да предизвика иритации и дерматитис кај луѓето со чувствителна кожа.

Освен во основниот вид, ова Алое може да се сретне и во други сорти, форми и хибриди...

Aloe maculata 'Yellow Form'

Photobucket

Фамилија: Asphodelaceae
Род: Aloe
Вид: A. maculata 'Yellow Form'
Народнo имe: Yellow Soap Aloe
Синоним/и: Aloe saponaria
Потекло: Јужна Африка
Боја на цветот: Жолта
Сезона на цветање: Есен-зима
Висина: 60-90 cm
Дијаметар: 30-60 cm

Aloe maculata f. picta 'Golden Axis'

Photobucket

Фамилија: Asphodelaceae
Род: Aloe
Вид: A. maculata f. picta 'Golden Axis'
Народнo имe: Soap Aloe, African Aloe
Синоним/и: Aloe saponaria f. picta
Боја на цветот: Светло розева
Сезона на цветање: Цвета постојано
Висина: 30-60 cm
Дијаметар: 30-45 cm

Aloe maculata 'Variegata'

Photobucket

Фамилија: Asphodelaceae
Род: Aloe
Вид: A. maculata 'Variegata'
Синоним/и: Aloe saponaria
Боја на цветот: Порокалова, црвено-портокалова
Сезона на цветање: Есен-зима
Висина: 30-90 cm
Дијаметар: 60-90 cm

Aloe maculata var. latifolia

Photobucket

Фамилија: Asphodelaceae
Род: Aloe
Вид: A. maculata var. latifolia
Народнo имe: Soap Aloe, African Aloe
Синоним/и: Aloe saponaria var. latifolia
Боја на цветот: Црвено-портокалова, светло жолта
Сезона на цветање: Цвета постојано
Висина: до 15 cm

Aloe striata X maculata

Photobucket

Хибрид добиен со вкрстување на Aloe striata и Aloe maculata.

Фамилија: Asphodelaceae
Род: Aloe
Вид: A. striata X maculata
Боја на цветот: Портокалова
Сезона на цветање: Зима-пролет
Висина: 15-45 cm

Една атрактивна и контроверзна Мамиларија со многу цицки може да видите овде. Неа, заедно со уште 93 други видови на кактуси, сукуленти и некои други ксерофити, детално презентирани, може да ги најдете во КАКТИПЕДИЈА.

КАКТУСАРНИЦА фото на денот

Photobucket

8/09/2011

Мало ама убаво

Наташа Лозановска од Битола е голем љубител цвеќиња. Во куќата кај што сега живее има голем број на сардели, бегонии, адами, еви... Од пред две години својата колекција почнала да ја збогатува и со кактуси и сукуленти. Во овој момент има 14 посебно засадени и уште неколку аранжмани со повеќе мали кактуси и сукуленти засадени во стаклени коцки и плитки саксии.

Photobucket

За ова свое Aloe aristata, Наташа вели дека е мало ама убаво. Ништо помалку не е убава и мајка му...

Photobucket

Освен нив, Наташа во својата колекција има и Austrocylindropuntia subulata...

Photobucket

...Graptopetalum paraguayense...

Photobucket

...и еден прекрасен Празничен кактус...

Photobucket

Благодарам Наташа!

КАКТУСАРНИЦА фото на денот

Photobucket

8/05/2011

Од мојата сукулентна градина vol. 8

По малку подолга пауза еве го и осмиот дел од серијалот “Од мојата сукулентна градина“. И овие фотографии се од фотосесијата направена на з јуни...

Photobucket

Photobucket

Photobucket

Photobucket

Photobucket

<<<Претходен – Следен>>>
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...